fbpx

Vysoké Skalky (1050 m.a.s.l.) sú najvyšším vrcholom Pienin. Som si však istý, že pri slove Pieniny sa ľuďom v mysli vynoria lokality ako prielom Dunajca, Tri Koruny alebo Sokolica. Je skutočne ťažké konkurovať takýmto súperom. Zanietení turisti však vedia, že na východe Pienin sú aj Malé Pieniny a Vysoké skalky. Body, ktoré Vysoké Skalky strácajú v rebríčku obľúbenosti kvôli svojim atraktívnejším susedom však s prehľadom doženú pri pohľade na okolité prostredie, všade panujúci pokoj a krásne výhľady.

Možností na výstup je viac. Rozhodli sme sa ísť zo Stráňanského sedla. Prečo odtiaľto? Je to jednoduché. Aj keď som horským sprievodcom a hory v akejkoľvek podobe a v akýchkoľvek podmienkach milujem, som človek pohodlný. A keď môžem zaparkovať auto a priamo z neho sa vydať na túru …😃.Asfaltová cesta do Stráňan vedie priamo cez Stráňanské sedlo. Len zaparkujete a idete.

Pekne po značke, ani sme nevedeli ako, po 35 min. sme sa ocitli na hraničnom hrebeni. Jedna noha na Slovensku, druhá v Poľsku, hranica medzi nimi😃. Napádali nás rôzne asociácie. Dokonca aj scéna z rozprávky Pyšná princezná, keď si obuvník išiel zaspievať z Polnočného kráľovstva do Zemi kráľa Miroslava. Jednoducho preskočil cez kameň a spieval. Potom znova preskočil a mlčal😃.

Ale vráťme sa. Z hrebeňa (zo sedla pod Vysokými skalkami) po štátnej hranici asi za 20 minút sme sa dostali na vrchol. A výhľad? Opäť som sa cítil ako Alica v krajine zázrakov. Na juhu Veterný vrch a potom to išlo: Havran, Jahňací štít, Lomnický štít, Rysy, Kasprowy Wierch, v diaľke Babia Hora. Čo viac dodať? Choďte na Vysoké Skalky. Naozaj nebudete ľutovať.