fbpx

Slovinsko ponúka nielen veľa moderných, perfektne zaistených športovových ferrát od stredných až po tie najvyššie obtiažnosti, ale aj množstvo impozantných klasických alpských ferratových výstupov. Vrcholy ako Kanin, Mangart či Prisojnik sú v tejto oblasti Álp naozaj pojmami. Nedajte sa pomýliť tým, že via ferraty vedúce na ich vrcholy sú obtiažnosti B – C. Jedná sa o veľkolepé a hodnotné alpské podujatia, ktoré vám dvihnú vašu hladinu adrenalínu a zanechajú vo vás nezabudnuteľné zážitky. Takže milí ferratisti, program Via ferrata je ušitý práve pre vás.

4 dni zážitkov a adrenalínu v Julských Alpách, športové via ferraty, 2 impozantné alpské výstupy na velikány Prisojnik a Mangart.

Náročnosť: Kondične a technicky náročné podujatie. Vyžadujú sa skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a skúsenosti s pohybom po via ferratách.

Termín: júl – september
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam ferratové rukavice, skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.

Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby

Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.

Program


Športové via ferraty v Mojstrane a okolí.

Mojstrana je dedina v blízkosti mesta Kranjska Gora. V jej katastri sú vybudované dve športové via ferraty, ktoré si prejdeme hneď na úvod nášho 4 dňového ferratového dobrodružstva. Ich obtiažnosť je B, resp. C/D a budú výbornou rozcvičkou na úvod prvého ferratového dňa. Po Mojstrane sa presunieme do oblasti Gozd Martuljek, kde nás čaká ďalší zážitok v podobe via ferraty Hvadnik. Vedie korytom vodopádu, veľmi atraktívnym miestom. Jej obtiažnosť je B/C a jej súčasťou sú aj 3 lanové mosty. Na jej vrchole je príjemný bufet, kde si chvíľu oddýchneme a pokocháme sa jedným z najfotogenickejších pohľadov na Triglav, Špik, Veliku Poncu, Oltar a dolinu Vrata. Po oddychu nás čaká zostup späť do Gozdu Martuljek a zážitková jazda cez sedlo Vršič, na druhú stranu aplského hrebeňa do dedinky Žaga, ktorá bude našou základňou počas celého nášho slovinského dobrudružstva. V poobedňajších hodinách ubytovanie.Obtiažnosť: Obe plánované via ferraty sú obtiažnosti B, resp. C, veľmi dobre zaistené, nie však vhodné pre deti.

Dĺžka: 250 – 450 m

Nástup: Na obe via ferraty je nástup cca 30 min.

Výstup: Výstup v každej via ferrate zaberie cca 70 min.

Zostup: Zostup z každej ferraty po turistickom chodníku zaberie cca 45 min.
Športové via ferraty Gradiška Tura, v oblasti Vipava

Po raňajkách odchod okolo 7.00 do oblasti Vipavskej doliny. Vipava je mestečko v západnej časti Slovinska, ktorého história siaha do predrímskeho obdobia. V jeho blízkosti je vrch Gradiška Tura, ktorý bude cieľom druhého dňa nášho ferratovania v Slovinsku. Na vrchol vedú 2 zaistené cesty obtiažnosti B, resp.C. Obe via ferraty sú veľmi dobre zaistené a sú obĺúbeným cieľom ferratistov nielen pre svoju náročnosť a zaujímavé línie, ale aj pre krásne výhľady na celú Vipavskú dolinu. Oba výstupy sa dajú spojiť do jedného zaujímavého okruhu.Obtiažnosť: Všetky ferraty sú obtiažnosti B, C/D, veľmi dobre zaistené. Nie sú vhodné pre deti.

Dĺžka: 250 m - 550 m.

Nástup: Na všetky via ferraty je nástup do 20 min.

Výstup: Výstup v každej via ferrate zaberie cca 50 min. - 60 min., ferrata Hvadnik cca 90 min.

Zostup: Zostup z každej via ferraty po turistickom chodníku zaberie cca 30 min.
Výstup na Mangart (2679 m n.m.)

Po dvoch dňoch športového ferratovania sa pustíme do klasických vážnych alpských výstupov. A začneme nie len tak hocijakým vrcholom, ale rovno Mangartom. Mangart je nádherná pyramída na slovinsko – talianskej hranici. Je to vrchol, ktorý je atraktívny nielen svojim vzhľadom, ale aj faktom, že je po Triglave a Škrlatici 3. najvyšším vrcholom Slovinska. My sa pokúsime o výstup via ferratou Slovinska pot. Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 – 6.30) smer Mangartské sedlo. Deň začneme pekne „zhurta“, pretože už len samotná cesta autom pod sedlo Mangart bude adrenalínovým zážitkom na niekoľko rokov. Zo sedla Mangart nástup pod via ferratu Slovinska pot. Zostup „normálkou“ opäť do sedla Mangart.Obtiažnosť: B, členitá, veľmi dobre zaistená via ferrata.

Predpokladaný čas túry: 6h (výstup cca 3 – 4h, zostup cca 2h)

Prevýšenie: 700m
Výstup na Prisojnik (2547 m n.m.)

Majestátny a mohutný Prisojnik sa ako hradba vypína nad sedlom Vršič. Je jedným z najčastejšie navštevovaných vrcholov v Slovinských Alpách. Určite je to aj kvôli dvom skalným oknám, z ktorých Predné okno sa svojou výškou 80 m a šírkou 30 m považuje za najväčšie prírodné skalné okno v Alpách. My sa na tohto obra pokúsime vystúpiť via ferratou Kopiščarjeva pot C/D. Je to dlhá, pomerne exponovaná a fyzicky náročná cesta. A hoci sa jedná o jednu z najkrajších zaistených ciest v Julských Alpách, patrí do kategórie ťažkých ferrát a výstup na vrchol Prisojnika touto via ferratou sa považuje za veľmi hodnotný alpský ferratový výkon. Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 – 6.30 ) smer sedlo Vršič. Zo sedla nástup pod via ferratu Kopiščarjeva pot. Zostup „normálkou“ späť do sedla Vršič.Obtiažnosť: C/D, dlhá, fyzicky náročná, miestami exponovaná, no nádherná via ferrata.

Predpokladaný čas túry: 8h (nástup cca 1h, výstup cca 3 – 4h, zostup cca 2,5 – 3h)

Prevýšenie: 940m
Odchod domov

Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše slovinské ferratové dobrodružstvo ukončíme. Vo večerných hodinách už budeme doma rozprávať zážitky svojim priateľom.Informácie

Cena: 420€

Povinné vybavenie: ferratový set, prilba

Ubytovanie4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.

Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)

Cena zahŕňa:

  • 4x ubytovanie
  • Služby 2 medzinárodných horských sprievodcov UIMLA
  • Prípadné parkovné počas túr
  • Mapa oblastí

Cena nezahŕňa:

  • Dopravu klientov na miesto stretnutia
  • Stravu
  • Horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby

Via ferrata - Slovinsko

Slovinsko ponúka nielen veľa moderných, perfektne zaistených športovových ferrát od stredných až po tie najvyššie obtiažnosti, ale aj množstvo impozantných klasických alpských ferratových výstupov. Vrcholy ako Kanin, Mangart či Prisojnik sú v tejto oblasti Álp naozaj pojmami. Nedajte sa pomýliť tým, že via ferraty vedúce na ich vrcholy sú obtiažnosti B – C. Jedná sa o veľkolepé a hodnotné alpské podujatia, ktoré vám dvihnú vašu hladinu adrenalínu a zanechajú vo vás nezabudnuteľné zážitky. Takže milí ferratisti, program Via ferrata je ušitý práve pre vás.