fbpx

Veľký Javorník  (1071 m n.m.) sa nachádza v blízkosti slovensko – českých hraníc. Je najvyšším vrcholom pohoria Javorníky a hoci Javorníky sú rozložené  na území dvoch štátov, ich najvyšší vrchol je na “našej” strane. Počas nášho výstupu z Kasární sme síce míňali hraničné kamene a tešili sa z toho že sme jednou nohou “u nás” a druhou “u susedov”, ale história nepustí. Sú to zachované hraničné kamene z 2. svetovej vojny. Zaujímavosťou je, že spory o hranicu v tejto oblasti sú zaujímavou kauzou starou 500 rokov.

Náš výstup na Veľký Javorník viedol zo strediska Kasárne pri Makove a bol to môj hádam najkratší výstup na vrchol vôbec. Za 40 min. sme boli od auta, popod lyžiarsky vlek a po červenej značke na vrchole. Niekomu sa možno natíska otázka ” To sa vám oplatí ísť niekam skoro 3 hodiny autom a toľko isto späť kvôli 40 – minútovej turistike?”. Na takéto otázky mám stále rovnakú odpoveď “Samozrejme. Akákoľvek cesta stojí za zážitky s priateľmi a rodinou.”

Na záver trochu technických informácií: Kasárne – popod lyžiarky vlek na hrebeň na červenú značku – Sedlo pod Veľkým Javorníkom – Veľký Javorník – Sedlo Gežov (ďalej po žltej značke) – Kasárne. Celý okruh sa dá zvládnuť pomalou chôdzou za 2,5 hodiny. Okruh zvládnu aj malé deti, takže neváhajte a berte ich zo sebou. Je tam krásne. Oplatí sa.

P.S.: V prípade že sa vám nechce ísť popod vlek strmo hore, dá sa pohodlne ísť najprv po modrej značke do sedla Bútorky a tam sa napojiť na červenú. Potom bude celý okruh trvať okolo 3 hodín.