fbpx

Ukončiť letné prázdniny niekde v horách a niekde kde sme ešte neboli, bol určite dobrý nápad. Voľba padla na Sněžku (1603 m n.m.) – najvyšší vrchol Čiech. Prípravy na takúto expedíciu sme nechceli podceniť, preto už dva mesiace pred odchodom sme začali zháňať ubytovanie. Nakoniec všetky naše ubytovacie “starosti” vyriešila Pec pod Sněžkou  a chata Žiškova bouda. Chata príjemná, milá, na výbornom mieste v úžasnom prostredí. Dokonca aj personál bol k našej veľkej spokojnosti. Pokiaľ sa ešte trochu vylepší strava, bude to podľa mňa chata úplne fantastická.

Po zvážení všetkých možných výstupových možností, predpovedi počasia, zloženia členov expedície a rád pána recepčného, sme sa rozhodli že vrcholový útok sa uskutoční z Pece pod Sněžkou, Obřím dolem do Obřího sedla a odtiaľ na vrchol. Recepčný svätosväte tvrdil že z Pece je to podľa neho najkrajšia cesta, tak prečo mu neveriť. Po 2,5 h pohodovej chôdze v krásnom prostredí Krkonôš sa vrcholové družstvo v zložení Zuzka, Timka, Peťa, Feri, Šimon a Valer dostali na vrchol Sněžky a užívali si výhľady doširoka, doďaleka. Náš externý meteorológ v Tatranskej Lomnici náš však varoval pred silnými búrkami, takže zostup sme riešili v zrýchlenom režime lanovkou.

Čo dodať? Asi len to, že nevadí keď nie sme na kopci s excelentnou výškou. Ale veľmi vadí, ak tam nie sme s excelentnou partiou. Vďakabohu za “moju”partiu. 

Niekoľko praktických informácií:

Ubytovanie: horská chata Žižkova bouda

Trasa: modrá značka Pec pod Sněžkou (trasa začína pri dolnej stanici lanovky) – Obří důl – Obří sedlo – Sněžka

Čas výstupu: 2,5 – 3 hodiny

Mapa: Pec pod Sněžkou a okolí (1 : 15 000). Ak si ju kúpite v informačnom centre v Peci a nie na chate, vyjde oveľa lacnejšie.