Prečo práve Slovinsko? Superlatívov a prirovnaní spojených s touto krajinou nájdete na internete neúrekom. Dokonca som presvedčený, že ak by ste túto otázku položili ľuďom, ktorí Slovinsko pravidelne navštevujú, vznikla by rovnica – čo človek, to päť rôznych dôvodov, prečo sa do tejto krajiny radi vracajú. Môj dôvod, prečo navštíviť práve Slovinsko je úplne prozaický. Je tam NÁDHERNE. Myslím, že práve toto je to správne slovo, ktoré vystihuje podstatu toho, čo Júlské Alpy ponúkajú. Farebnosť, divokosť, čistota, úcta a rešpekt (nech to znie akokoľvek reklamne a gýčovo) sú ozajstné pocity a dojmy, ktoré tieto hory vo mne zanechávajú a ktoré si každý rok odnášam domov. Toto je môj dôvod, prečo sa opätovne a rád vraciam do kráľovstva Triglavu, Škrlatice, Mangartu či Jalovca. Kam sa teda môžeme spolu vybrať?

Ambiciózni ferratoví zanietenci si s nami môžu ísť do Julských Álp zaferratovať. Slovinsko ponúka nielen veľa moderných, perfektne zaistených športovových ferrát od stredných až po tie najvyššie obtiažnosti, ale aj množstvo impozantných klasických alpských ferratových výstupov. Vrcholy ako Kanin, Mangart či Prisojnik sú v tejto oblasti Álp naozaj pojmami. Nedajte sa pomýliť tým, že via ferraty vedúce na ich vrcholy sú obtiažnosti B – C. Jedná sa o veľkolepé a hodnotné alpské podujatia, ktoré vám dvihnú vašu hladinu adrenalínu a zanechajú vo vás nezabudnuteľné zážitky. Takže milí ferratisti, program Via ferrata je ušitý práve pre vás.

 

 

Ak ste fanúšikmi klasickej vysokohorskej turistiky a via ferraty nie sú pre vás to pravé, vydajte sa s nami na úžasné slovinské vrcholy a hrebene, z ktorých budete mať Julské Alpy ako na dlani. Program Julské Alpy klasika vám ponúka 4 dni vysokohorskej turistiky, ktoré „zodpovedne“ preveria vašu kondíciu, no za vynaloženú námahu vás odmenia plagátovými výhľadmi na nádherný svet slovinských Julských Álp a my vám ručíme za to, že nebudete vedieť kam sa skôr pozrieť😉.

No a tí, ktorí radi dobývajú najvyššie vrcholy, môžu sa s nami pokúsiť vystúpiť na najvyšší vrchol Slovinska, Triglav (2864m n.m.).
Zámerne som napísal, že sa pokúsime. Všetko bude záležať od počasia a kondície. Výstup na Triglav je totiž kondične a časovo veľmi náročné podujatie s prevýšením 1850m. My si výstup rozdelíme na dva dni. Prvý deň vystúpime ferratou Čez Prag na chatu Triglavski dom a na druhý deň ľahkou ferratou výstup na Triglav dokončíme. Zostup urobíme na jeden záťah až ku chate Aljažev dom. Podujatie náročné, no výhľady zo strechy Slovinska famózne.

Nakoniec ešte niekoľko praktických informácií:
Pri výstupe na Triglav a tiež pri ferratovom programe sú ferratový set a prilba povinným vybavením. Ak ho nemáte, bez obáv nám to povedzte. Skúsime to zariadiť.
Dopravu do Slovinska si klienti riešia sami. Stretávame sa na vopred dohodnutom mieste. Od tohto momentu ste našimi klientmi a my sa stávame za vás plne zodpovednými.
Možno sa vám zdá zvláštne, že používam množné číslo 🙂. Je to preto, lebo na všetkých túrach v Slovinsku s vami budú dvaja licencovaní medzinárodní sprievodcovia UIMLA, ktorí sa budú starať o vašu bezpečnosť počas celého pobytu. Možno sa pýtate prečo dvaja, či to nie je zbytočné? Verte, nie je. Pri dvoch sprievodcoch je skupina oveľa flexibilnejšia, vieme sa rýchlejšie a lepšie prispôsobiť vzniknutým situáciám a vieme zvýšiť váš pocit bezpečia. Bezpečnosť totiž bola, je a vždy bude pre nás prvoradá.
Je dobré, ak si vo vlastnom záujme zabezpečíte horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Počasie a kondíciu klienta bohužiaľ ovplyvniť nevieme. No aj tak radi urobíme všetko preto, aby ste si Slovinsko vychutnali a užili.

1 vrchol, 4 čarovné pohostinné chaty a úchvatné "plagátové" výhľady, kam sa len pozriete. To všetko ponúka toto 4 dňové podujatie v srdci Triglavského národného parku.

Náročnosť: Podujatie nieje technicky náročné, no napriek tomu je vhodné pre fyzicky zdatnejších turistov, vzhľadom k tomu, že každý deň budeme prekonávať značné výškové rozdiely.

Termín: júl - september
Minimálny počet účastníkov: 4
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Program
1. deň:
Slemenova špica (1911 m n. m.), Poštarski dom na Vršiču (1688 m n. m.)
Slemenova špica je síce vrchol a nie vysokohorská chata a mohlo by sa zdať, že je teda mimo "témy" tohto podujatia, ale verte, že do nášho itinerára právom a stopercentne patrí. Máloktoré miesto v Julských Alpách ponúka za tak nepatrnú námahu tak skvelú odmenu. Niektoré pohľady zo Slemenovej špice patria k najfotografovanejším v tejto časti Julských Álp. Či už je to pohľad na obrovskú hradbu Mojstroviek, impozantný Jalovec, alebo pohľad na slovinské velikány Škrlaticu, Razor, Prisojnik.
Po túre si oddýchneme na chate Poštarski dom na Vršiču a budeme obdivovať Ajdovskú deklicu - záhadnú pohanskú dievčinu, zakliatu do kameňa v obrovskej hore Prisojnik.
Stretnutie účastníkov v ranných hodinách v Kranjskej Gore, odtiaľ spoločná jazda autami do sedla Vršič. Zo sedla Vršič výstup na Slemenovu špicu, cez sedlo Vratca. Návrat okružnou trasou popod obrovskú hradbu Mojstroviek späť do sedla Vršič, odkiaľ budeme pokračovať do dedinky Žaga, kde budeme po celý čas, ktorý v Slovinsku strávime, ubytovaní.
Obtiažnosť: Technicky nenáročná, kondične mierne náročná okružná túra, akurát zvládnuteľná po nočnej jazde zo Slovenska do Slovinska.
Predpokladaný čas túry: 5h (okružná túra) aj s výstupom na Poštarski dom na Vršiču.
Prevýšenie: cca 530 m

2. deň:
Zavetišče pod Špičkom (2064 m n. m.)
Druhý deň nášho putovania po najvýhľadovejších chatách Julských Álp sa pozrieme do doliny Zadnja Trenta, pod majestátny Jalovec (2645 m n. m.), ktorý je nazývaný aj "Slovinský Matterhorn".Jeho silueta dokonca zdobí logo Slovinského horolezeckého zväzu. Z chaty Zavetišče pod Šičkom ho budeme mať skoro na dosah ruky.
Odchod v skorých ranných hodinách smer Koča pri izviru Soče, odkiaľ začneme náš výstup na malú, ale útulnú chatu Zavetišče pod Špičkom, z ktorej je vraj jeden z najkrajších výhľadov v Julských Alpách. Ako na dlani budeme mať celú dolinu Zadnja Trenta, ktorú obklopujú legendy medzi vrcholmi Prisojnik (2547 m n. m.), Razor (2601 m n. m.), Planja (2453 m n. m.), Pihavec 2419 m n. m.). Stačí sa otočiť a spoločnosť nám budú robiť Srebrnjak (2100 m n. m.), skupina Pelcov a mohutný Bavški Grrintavec (2347 m n. m.).
Návrat tou istou trasou. Po návrate, ak nám ešte ostanú sily a chuť, sa pozrieme k prameňu najznámejšej rafterskej rieky v Slovinku - Soče. Nazrieme doslova do jej hrdla.
Obtiažnosť: Technicky bezproblémová, kondične náročná vysokohorská túra.
Prevýšenie: 1164 m
Predpokladaný čas túry: 7,5 - 9h (výstup 4,5 - 5h, zostup 3 - 4h)3. deň:
Zasavska koča na Prehodavcich (2071 m n. m.)
Jedná sa o jednu z najautentickejších slovinských vysokohorských chát, ktorá je obklopená neuveriteľnými výhľadmi na všetky strany. Je postavená na strategickom mieste, na prechode medzi dvomi nádhernými dolinami, dolinou Trenta a Dolinou Triglavskich jazier, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších v tejto časti Julských Álp. Obe budeme mať ako na dlani. Nad tým všetkým dominuje mohutný Kanjavec (2569 m n. m.). Uvidíme väčšinu najvýznamnejších vrcholov v tejto časti Álp - Kanin (2587 m n. m.), Bavški Grintavec (2347 m n. m.), Jalovec (2645 m n. m.) a v diaľke najvyšší Triglav (2864 m n. m.). Sami uvidíte, že bude na čo pozerať.
Odchod v skorých ranných hodinách smer Trenta, a dolina Zadnjica, výstup cez sedlo Čez Dol na Zasavsku koču na Prehodavcih. Návrat tou istou trasou, popr.okružnou trasou cez Trebiški dol späť do Trenty.
Obtiažnosť: Technicky bezproblémová, kondične náročná vysokohorská túra.
Prevýšenie: 1421 m
Predpokladaný čas túry: 9 - 11h (výstup 5 - 6h, zostup 4 - 5h)4. deň:
Pogačnikov dom na Kriških podih (2050 m n. m.)
Posledný deň nášho putovania za najkrajšími výhľadmi Julských Álp zamierime na chatu Pogačnikov dom na Kriških podih. Je postavená na vysokohorskej krasovej planine Kriški podi a je to jedna z najpopulárnejších a najnavštevovanejších vysokohorských chát v Slovinsku. Ani sa niet čomu čudovať, pretože v jej okolí sa nachádzajú také slovinské skvosty ako Razor (2601 m n.n m.), Bovški Gamsovec (2392 m n. m.), Stenar (2244 m n. m.), Križ (2410 m n. m.), alebo druhá najvyššia hora v Slovinsku - slávna Škrlatica (2740 m n. m.). Odmenou za našu námahu bude pohľad na skoro celú dolinu Trenty s magickou riekou Soča.
Čaká nás posledný odchod v skorých ranných hodinách smer Trenta, vstup do doliny Zadnjica. Z parkoviska začneme náš výstup ponad dolinu Bieleho potoka, pretneme roklinu Veliki Prosek a v závere túry budeme míňať Spodnje Kriško jezero, ktorému dominujú Pihavec a Bovški Gamsovec. Návrat tou istou trasou späť do Trenty.
Obtiažnosť: Technicky bezproblémová, kondične náročná vysokohorská túra.
Prevýšenie: 1400 m
Predpokladaný čas túry: 7,5 - 9h (výstup 4,5 - 5h, zostup 3 - 4h)5. deň:
Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše putovanie po najkrajších a najvýhľadovejších chatách Julských Álp ukončíme.

Cena: 295 €

Povinné vybavenie: žiadne
Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že toto podujatie je plánované v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kompletne zariadená kuchyňa, parkovanie.
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 4x ubytovanie, služby 2 medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.
4 dni vysokohorskej turistiky v nádherných Julských Alpách, 4 vrcholy, 1 hrebeňovka, more výhľadov a zážitkov.

Náročnosť: Podujatie nieje technicky náročné, no napriek tomu je vhodné pre fyzicky zdatnejších turistov, vzhľadom k tomu, že každý deň budeme prekonávať značné výškové rozdiely.

Termín: júl - september
( v prípade záujmu o iný termín odporúčame osobnú konzultáciu )
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú konzultáciu )

Program
1. deň:
Výstup na Slemenovu špicu (1911 m n. m.).
Slemenova špica je síce vrchol, ktorý sa svojou výškou môže so svojimi mohutnými susedmi len ťažko porovnávať, no je to kopec s unikátnymi výhľadmi. Máloktoré miesto v Julských Alpách ponúka za tak nepatrnú námahu tak skvelú odmenu. Niektoré pohľady zo Slemenovej špice patria k najfotografovanejším v Slovinsku. Či už je to pohľad na obrovskú hradbu Mojstroviek, fotogenický Jalovec, ktorý pokračuje obrovským hrebeňom Poncí (slovinsko – talianska hranica), alebo pohľad na julské velikány Škrlaticu, Razor a Prisojnik…to všetko robí zo Slemenovej špice hojne navštevovaný kopec.
Pred príchodom do dedinky kde budeme ubytovaní máme tento vrchol "po ceste", takže využijeme možnosť "namotivovať sa" hneď v úvodný deň nášho slovinského dobrudružstva luxusnými pohľadmi z tohto vrcholu.
Stretnutie účastníkov v ranných hodinách v Kranjskej Gore, odtiaľ spoločná jazda autami do sedla Vršič. Zo sedla Vršič výstup na Slemenovu špicu, cez sedlo Vratca. Návrat okružnou trasou popod obrovskú hradbu Mojstroviek späť do sedla Vršič, odkiaľ už budeme pokračovať do dedinky Žaga, kde budeme po celý čas, ktorý v Slovinsku strávime, ubytovaní.
Obtiažnosť: Technicky nenáročná, kondične mierne náročná okružná túra, akurát zvládnuteľná po nočnej jazde zo Slovenska do Slovinska.
Prepokladaný čas túry: 4h (okružná túra)
Prevýšenie: 450m2. deň:
Výstup na vrchol Krn (2244 m n. m.). Krn je vďaka svojej osamelej polohe a vďaka výške, ktorou prevyšuje ostatné okolité vrcholy, jedným z najlepších "výhľadových" vrcholov, navyše s veľmi bohatou históriou.
Odchod v ranných hodinách smer Lepena, k domu dr. Klementa Juga (700m). Odtiaľ sa pokúsime o výstup na vrchol Krn. Cestou prejdeme okolo chaty Koča pri Krnskih jezerih (1385m), kde je možnosť občerstvenia. Po krátkom oddychu budeme okolo Krnského jazera pokračovať vo výstupe na vrchol. V okolí vrcholu sú dodnes viditeľné pozostatky opevnení z 1. sv. vojny. Talianske vojská po ťažkých bojoch dobili vrchol Krnu ako veľmi dôležitý strategický bod. Tesne pod vrcholom je chata Gomiščkovo zavetišče na Krnu (2182m). Zostup tou istou trasou.
Obtiažnosť: Technicky bezproblémová, no kondične veľmi náročná túra.
Predpokladaný čas túry: 10 - 11h (výstup 6h, zostup 4 - 5h)
Prevýšenie: cca 1600m3. deň:
Výstup na Mangart (2679 m n. m.). Mangart je nádherná pyramída na slovinsko - talianskej hranici. Je to vrchol, ktorý je atraktívny nielen svojim vzhľadom, ale aj faktom, že je po Triglave a Škrlatici 3. najvyšším vrcholom Slovinska. Z vrcholu je nádherný kruhový výhľad na celú centrálnu oblasť Julských Álp, ktorej dominujú najvyššie a najznámejšie slovinské alpské vrcholy. Na Mangart vedie viacero výstupových ciest, medzi nimi aj Via Normale, ktorou sa pokúsime vystúpiť my. Výstup začína v Mangartskom sedle, kam sa vyvezieme autom ( o tejto zážitkovej jazde by sa dali rozprávať legendy 🙂 ) a pokračuje chodníkom na talianskej strane, odkiaľ aj vystúpime na vrchol. Zostup tou istou trasou.
Odchod v ranných hodinách (6.00-6.30) smer sedlo Predel - Mangartské sedlo.
Obtiažnosť: Technicky málo náročná, no kondične náročná výstupová trasa, na niekoľkých miestach je zabezpečená ľahkými reťazami.
Predpokladaný čas túry: 6,5 - 7 h (výstup cca 4h, zostup 2,5 - 3h)
Prevýšenie: 800m4. deň:
Hrebeňovka v Parco Naturale delle Prealpi Giulie na Monte Guarda (1721m n. m.).
Parco Naturale delle Prealpi Giulie je prírodný park v blízkosti taliansko - slovinskej hranice, ktorému dominuje horská skupina Kanin. Náš posledný vysokohorský deň sa pokúsime prejsť časť hrebeňa tiahnúceho sa nad dolinou Uccea a vychutnáme si pohľady z vrcholu Monte Guarda na krásnu horskú skupinu Kanin, na časť údolia rieky Soča a na všetky štíty nad touto dolinou.
V ranných hodinách (6.30 - 7.00) sa presunieme na taliansku stranu Julských Álp do maličkej osady Uccea, odkiaľ začneme našu hrebeňovú túru na vrchol Monte Guarda. Pre návrat môžeme zvoliť rovnakú cestu, alebo si celú túru môžeme predĺžiť a urobiť nádherný hrebeňový okruh. Podľa síl, ktoré nám ešte ostanú po predchádzajúcich náročných dňoch.
Obtiažnosť: Tehcnicky nenáročná, kondične stredna náročná hrebeňová túra.
Predpokladaný čas túry: 6h 15 min - 7h 15 min (výstup 3h 45 min. - 4h 15 min., zostup 2,5 - 3h)
Prevýšenie: 1200m5. deň
Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše putovanie po alpských vrcholoch ukončíme.

Cena: 380 €

Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 4x ubytovanie, služby 2 medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.

Po vzájomnej dohode je možná aj súkromná akcia pre jednotlivcov, resp. v malej skupinke.
4 dni zážitkov a adrenalínu v Julských Alpách, športové via ferraty, 2 impozantné alpské výstupy na velikány Prisojnik a Mangart.

Náročnosť: Kondične a technicky náročné podujatie. Vyžadujú sa skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a skúsenosti s pohybom po via ferratách.

Termín: júl - september
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Program:
1. deň:
Športové via ferraty v Mojstrane a okolí. Mojstrana je dedina v blízkosti mesta Kranjska Gora. V jej katastry sú vybudované dve športové via ferraty, ktoré si prejdeme hneď na úvod nášho 4 dňového ferratového dobrodružstva. Ich obtiažnosť je B, resp. C/D a budú výbornou rozcvičkou na úvod prvého ferratového dňa. Po Mojstrane sa presunieme do oblasti Gozd Martuljek, kde nás čaká ďalší zážitok v podobe via ferraty Hvadnik. Vedie korytom vodopádu, veľmi atraktívnym miestom. Jej obtiažnosť je B/C a jej súčasťou sú aj 3 lanové mosty. Na jej vrchole je príjemný bufet, kde si chvíľu oddýchneme a pokocháme sa jedným z najfotogenickejších pohľadov na Triglav, Špik, Veliku Poncu, Oltar a dolinu Vrata. Po oddychu nás čaká zostup späť do Gozdu Martuljek a zážitková jazda cez sedlo Vršič, na druhú stranu aplského hrebeňa do dedinky Žaga, ktorá bude našou základňou počas celého nášho slovinského dobrudružstva. V poobedňajších hodinách ubytovanie.
Obtiažnosť: Všetky ferraty sú obtiažnosti B, C/D, veľmi dobre zaistené. Nie sú vhodné pre deti.
Dĺžka: 250 m - 550 m.
Nástup: Na všetky via ferraty je nástup do 20 min.
Výstup: Výstup v každej via ferrate zaberie cca 50 min. - 60 min., ferrata Hvadnik cca 90 min.
Zostup: Zostup z každej via ferraty po turistickom chodníku zaberie cca 30 min.2. deň:
Športové via ferraty Gradiška Tura, v oblasti Vipava. Po raňajkách odchod okolo 7.00 do oblasti Vipavskej doliny. Vipava je mestečko v západnej časti Slovinska, ktorého história siaha do predrímskeho obdobia. V jeho blízkosti je vrch Gradiška Tura, ktorý bude cieľom druhého dňa nášho ferratovania v Slovinsku. Na vrchol vedú 2 zaistené cesty obtiažnosti B, resp.C. Obe via ferraty sú veľmi dobre zaistené a sú obĺúbeným cieľom ferratistov nielen pre svoju náročnosť a zaujímavé línie, ale aj pre krásne výhľady na celú Vipavskú dolinu. Oba výstupy sa dajú spojiť do jedného zaujímavého okruhu.
Obtiažnosť: Obe plánované via ferraty sú obtiažnosti B, resp. C, veľmi dobre zaistené, nie však vhodné pre deti.
Dĺžka: 250 - 450 m
Nástup: Na obe via ferraty je nástup cca 30 min.
Výstup: Výstup v každej via ferrate zaberie cca 70 min.
Zostup: Zostup z každej ferraty po turistickom chodníku zaberie cca 45 min.3. deň:
Výstup na Mangart (2679 m n.m.). Po dvoch dňoch športového ferratovania sa pustíme do klasických vážnych alpských výstupov. A začneme nie len tak hocijakým vrcholom, ale rovno Mangartom. Mangart je nádherná pyramída na slovinsko - talianskej hranici. Je to vrchol, ktorý je atraktívny nielen svojim vzhľadom, ale aj faktom, že je po Triglave a Škrlatici 3. najvyšším vrcholom Slovinska. My sa pokúsime o výstup via ferratou Slovinska pot.
Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 - 6.30) smer Mangartské sedlo. Deň začneme pekne "zhurta", pretože už len samotná cesta autom pod sedlo Mangart bude adrenalínovým zážitkom na niekoľko rokov. Zo sedla Mangart nástup pod via ferratu Slovinska pot. Zostup "normálkou" opäť do sedla Mangart.
Obtiažnosť: B, členitá, veľmi dobre zaistená via ferrata.
Predpokladaný čas túry: 6h (výstup cca 3 - 4h, zostup cca 2h)
Prevýšenie: 700m4. deň:
Výstup na Prisojnik (2547 m n.m.). Majestátny a mohutný Prisojnik sa ako hradba vypína nad sedlom Vršič. Je jedným z najčastejšie navštevovaných vrcholov v Slovinských Alpách. Určite je to aj kvôli dvom skalným oknám, z ktorých Predné okno sa svojou výškou 80 m a šírkou 30 m považuje za najväčšie prírodné skalné okno v Alpách. My sa na tohto obra pokúsime vystúpiť via ferratou Kopiščarjeva pot C/D. Je to dlhá, pomerne exponovaná a fyzicky náročná cesta. A hoci sa jedná o jednu z najkrajších zaistených ciest v Julských Alpách, patrí do kategórie ťažkých ferrát a výstup na vrchol Prisojnika touto via ferratou sa považuje za veľmi hodnotný alpský ferratový výkon.
Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 - 6.30 ) smer sedlo Vršič. Zo sedla nástup pod via ferratu Kopiščarjeva pot. Zostup "normálkou" späť do sedla Vršič.
Obtiažnosť: C/D, dlhá, fyzicky náročná, miestami exponovaná, no nádherná via ferrata.
Predpokladaný čas túry: 8h (nástup cca 1h, výstup cca 3 - 4h, zostup cca 2,5 - 3h)
Prevýšenie: 940m5. deň:
Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše slovinské ferratové dobrodružstvo ukončíme. Vo večerných hodinách už budeme doma rozprávať zážitky svojim priateľom.

Cena: 420 €

Povinné vybavenie: ferratový set, prilba
Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam ferratové rukavice, skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 4x ubytovanie, služby 2 medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblastí.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.
Výstup na najvyšší vrch Slovinska. Nie je to však len obyčajný výstup a zostup. Znamená to aj 3 dni v úchvatnom prostredí Julských Álp.

Náročnosť: Technicky stredne náročný, no kondične veľmi náročný vysokohorský výstup na dominantu Slovinska. Potrebná je skúsenosť s pohybom vo vysokohorskom teréne.

Termín: júl - september
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Program
1. deň:
Stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste v ranných hodinách, spoločne príchod na miesto ubytovania, "aklimatizačná" túra v okolí.2. deň:
Ráno začneme stúpať od Aljaževho domu 1015 m n.m. cestou Čez Prag (B) na chatu Triglavski dom 2515 m n.m. Cesta je čiastočne zaistená ako Via ferrata. Na Triglavskom dome sa ubytujeme. ( cca 6 hod., prevýšenie cca 1500 m)3. deň:
Ráno po raňajkách vyrazíme na vrchol Triglavu. Najprv do sedla a potom po hrebeni. Hrebeň je čiastočne zaistený ako Via ferrata (A/B). Z vrcholu zostúpime tou istou cestou späť na Triglavski dom. Oddýchneme si a ďalej budeme zostupovať tou istou trasou Čez Prag (B), ktorou sme vystupovali aj hore, na Aljaževov dom (cca 6 - 7 hod., výstup cca 350 m, zostup cca 1850 m), kde sa ubytujeme.4. deň:
Ráno po raňajkách sa zbalíme a oddýchnutí vyrazíme na cestu domov.

Cena: --- €

Povinné vybavenie: ferratový set, prilba
Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento výstup je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 3x v horskej chate (2x Aljažev dom, resp. Šlajmerjev dom, 1x Triglavski dom na Kredarici)
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 3x ubytovanie (z toho 1x s raňajkami), služby 2 medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu (mimo raňajok na horskej chate Triglavski dom), horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.    Rezervácia túr v Slovinsku