Prečo práve Slovinsko? Superlatívov a prirovnaní spojených s touto krajinou nájdete na internete neúrekom. Dokonca som presvedčený, že ak by ste túto otázku položili ľuďom, ktorí Slovinsko pravidelne navštevujú, vznikla by rovnica – čo človek, to päť rôznych dôvodov, prečo sa do tejto krajiny radi vracajú. Môj dôvod, prečo navštíviť práve Slovinsko je úplne prozaický. Je tam NÁDHERNE. Myslím, že práve toto je to správne slovo, ktoré vystihuje podstatu toho, čo Júlské Alpy ponúkajú. Farebnosť, divokosť, čistota, úcta a rešpekt (nech to znie akokoľvek reklamne a gýčovo) sú ozajstné pocity a dojmy, ktoré tieto hory vo mne zanechávajú a ktoré si každý rok odnášam domov. Toto je môj dôvod, prečo sa opätovne a rád vraciam do kráľovstva Triglavu, Škrlatice, Mangartu či Jalovca. Kam sa teda môžeme spolu vybrať?

Na najkrajšie chaty Julských Álp.
Tento program si užijú tí, ktorí sa chcú so Slovinskom a Julskými Alpami zoznámiť. Táto chatová turistika je ušitá práve pre nich. Napriek tomu, že sú to “iba” túry na chaty, neradno tieto túry podceňovať. V Julských Alpách sú výškové prevýšenia veľmi veľké a iba veľmi ťažko nájdete túru s prevýšením menej ako 1000m. Poviete si, veď to je ako v našich Tatrách. Ale nie je. V Slovinsku by som obyčajnú túru na chatu prirovnal v tatranskému výstupu z Hrebienka na Slavkovský štít. Je to porovnateľné prevýšenie, aj vzdialenosť. No kým u nás je výstup na Slavkovský štít hodnotný výkon, v Julských Alpách je to bežná túra 🙂. Som však presvedčený, že si tieto túry užijete, pretože vás zavedú podľa môjho názoru na najvýhľadovejšie chaty v danej oblasti. A aby ste neboli ukrátení ani o vrcholové výhľady, spojíme tento náš chatový trek s výstupom na vrchol Krn (2244m n.m.).

Tí, ktorí radi dobývajú najvyššie vrcholy, môžu sa s nami pokúsiť vystúpiť na najvyšší vrchol Slovinska, Triglav (2864m n.m.).
Zámerne som napísal, že sa pokúsime. Všetko bude záležať od počasia a kondície. Výstup na Triglav je totiž kondične a časovo veľmi náročné podujatie s prevýšením 1850m. My si výstup rozdelíme na dva dni. Prvý deň vystúpime ferratou Čez Prag na chatu Triglavski dom a na druhý deň ľahkou ferratou výstup na Triglav dokončíme. Zostup urobíme na jeden záťah až ku chate Aljažev dom. Podujatie náročné, no výhľady zo strechy Slovinska famózne.

No a pre ambicióznych ferratových zanietencov je tu možnosť ísť si zaferratovať na nádherné vrcholy Julských Álp.
Vrcholy Kanin, Mangart, Mala Mojstrovka či Prisojnik sú v tejto oblasti Álp naozaj pojmami. Nedajte sa pomýliť tým, že via ferraty vedúce na ich vrcholy sú obtiažnosti B – C. Je na nich dosť “vzdušných” a aj nezaistených miest, ktoré dvihnú vašu hladinu adrenalínu. Skúsenosť s via ferratami je pri tomto podujatí na mieste.

Nakoniec ešte niekoľko praktických informácií:
Pri výstupe na Triglav a tiež pri ferratovom programe sú ferratový set a prilba povinným vybavením. Ak ho nemáte, bez obáv nám to povedzte. Skúsime to zariadiť.
Dopravu do Slovinska si klienti riešia sami. Stretávame sa na vopred dohodnutom mieste. Od tohto momentu ste našimi klientmi a my sa stávame za vás plne zodpovednými.
Možno sa vám zdá zvláštne, že používam množné číslo 🙂. Je to preto, lebo na všetkých túrach v Slovinsku s vami budú dvaja licencovaní medzinárodní sprievodcovia UIMLA, ktorí sa budú starať o vašu bezpečnosť počas celého pobytu. Možno sa pýtate prečo dvaja, či to nie je zbytočné? Verte, nie je. Pri dvoch sprievodcoch je skupina oveľa flexibilnejšia, vieme sa rýchlejšie a lepšie prispôsobiť vzniknutým situáciám a vieme zvýšiť váš pocit bezpečia. Bezpečnosť totiž bola, je a vždy bude pre nás prvoradá.
Je dobré, ak si vo vlastnom záujme zabezpečíte horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Počasie a kondíciu klienta bohužiaľ ovplyvniť nevieme. No aj tak radi urobíme všetko preto, aby ste si Slovinsko vychutnali a užili.

4 dni strávené v nádhernom Slovinsku. Naše cesty budú viesť na chaty, ktoré určite patria do kategórie Top. A aby toho nebolo málo, pridáme k nim aj vrchol Krn (2244m). Krn je vďaka svojej osamelej polohe na juhozápade Julských Alp a výraznej siluete, prevyšujúcej ostatné vrcholy vo svojom okolí, jeden z najlepších "výhľadových" vrcholov. Z jeho vrcholu uvidíme nielen panorámu celého hlavného hrebeňa so všetkými významnými vrcholmi, ale pri dobrej viditeľnosti aj Jadranské more.

Náročnosť: Podujatie nieje technicky náročné, no napriek tomu je vhodné pre fyzicky zdatnejších turistov, vzhľadom k tomu, že každý deň budeme prekonávať značné výškové rozdiely.

Termín: 26.7.2021 - 30.7.2021
( v prípade záujmu dokážeme zorganizovať aj v inom termíne )
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú konzultáciu )

Program
1. deň:
Príchod na miesto nášho ubytovania v ranných hodinách. Ubytovanie, v poobedňajších hodinách poldenná túra k vodopádom Boka a Vrije.

2. deň:
Výstup na vrchol Krn (2244). Odchod v ranných hodinách smer Lepena, k domu dr. Klementa Juga (700m). Odtiaľ sa pokúsime o výstup na vrchol Krn. Cestou prejdeme okolo chaty Koča pri Krnskih jezerih (1385m), kde je možnosť občerstvenia. Po krátkom oddychu budeme okolo Krnského jazera pokračovať vo výstupe na vrchol. V okolí vrcholu sú dodnes viditeľné pozostatky opevnení z 1. sv. vojny. Talianske vojská po ťažkých bojoch dobili vrchol Krnu ako veľmi dôležitý strategický bod. Tesne pod vrcholom je chata Gomiščkovo zavetišče na Krnu (2182m). Zostup tou istou trasou.
Predpokladaný čas túry: 10 - 11h (výstup 6h, zostup 4 - 5h)
Prevýšenie: cca 1600m

3. deň:
Výstup na chatu Pogačnikov dom na Kriških podih (2050m). Pogačnikov dom je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších vysokohorskýc chát v tejto časti Julských Álp. To preto, lebo v jej blízkosti sa nachádzajú atraktívne vrcholy Razor (2601m), Stenar (2501m), Križ (2410m), Škrlatica (2740m), Pihavec (2419m), ktoré sú naozaj "pojmamy" medzi vrcholmi Julských Álp..
Ráno po raňajkách odchod smer Trenta, do oblasti doliny Zadnjica. Tu začneme našu dnešnú približne 4 až 4,5 hodinovú "robotu". Na jej konci nás však okrem občerstvenia a dobrého jedla bude čakať výhľad na celé údolie Trenty a vrcholy, ktoré budú tak povediac na dosah. Návrat tou istou trasou.
Predpokladaný čas túry: 7 - 8h (výstup 4 - 4,5h, zostup 3 - 3,5h)
Prevýšenie: cca 1450m

4. deň:
Výstup na Zavetišče pod Špičkom (2064m).
Náš posledný deň sa pokúsime vystúpiť na ďalšiu z "výhľadových"chát, na Zavetišče pod Špičkom. Názov dostala podľa vrcholu, pod ktorým je postavená. No hlavnou dominantou okolia chaty je v každom prípade vrchol Jalovec (2645m), ktorý je 6. najvyšším vrcholom Slovinska.
Po raňajkách sa presunieme opäť smer Trenta, no tentokrát bude našim východiskom Koča pri izviru Soče. Tu začne naša posledná túra k chate, ktorá možno nepatrí medzi najväčšie krásavice, no ponúka útulný interiér, príjemný personál a hlavne úžasný výhľad na okolitý svet Julských Álp. A to je predsa dôvod, prečo sa na takéto miesta chodí. Zostúpime tou istou trasou, ktorou sme vyšli hore a ak nám zvýši čas a bude sa nám chcieť, pôjdeme sa pozrieť doslova priamo do ústia, kde pramení rieka Soča, považovaná za jednu z najkrajších riek v Európe.
Predpokladaný čas túry: cca 7 - 7,5h (výstup 3,5 - 4h, zostup 3 - 3,5h)
Prevýšenie: cca 1050m

5. deň
Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše putovanie po najkrajších slovinských vysokohorských chatách ukončíme.

Cena: 290 €

Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 4x ubytovanie, služby medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.

Po vzájomnej dohode je možná aj súkromná akcia pre jednotlivcov, resp. v malej skupinke.

Výstup na najvyšší vrch Slovinska. Nie je to však len obyčajný výstup a zostup. Znamená to aj 3 dni v úchvatnom prostredí Julských Álp.

Náročnosť: Technicky stredne náročný, no kondične veľmi náročný vysokohorský výstup na dominantu Slovinska. Potrebná je skúsenosť s pohybom vo vysokohorskom teréne.

Termín: 11.9. - 14.9.2021
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Program
1. deň:
Stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste v ranných hodinách, spoločne príchod na miesto ubytovania, "aklimatizačná" túra v okolí.

2. deň:
Ráno začneme stúpať od Aljaževho domu 1015 m n.m. cestou Čez Prag (B) na chatu Triglavski dom 2515 m n.m. Cesta je čiastočne zaistená ako Via ferrata. Na Triglavskom dome sa ubytujeme. ( cca 6 hod., prevýšenie cca 1500 m)

3. deň:
Ráno po raňajkách vyrazíme na vrchol Triglavu. Najprv do sedla a potom po hrebeni. Hrebeň je čiastočne zaistený ako Via ferrata (A/B). Z vrcholu zostúpime tou istou cestou späť na Triglavski dom. Oddýchneme si a ďalej budeme zostupovať tou istou trasou Čez Prag (B), ktorou sme vystupovali aj hore, na Aljaževov dom (cca 6 - 7 hod., výstup cca 350 m, zostup cca 1850 m), kde sa ubytujeme.

4. deň:
Ráno po raňajkách sa zbalíme a oddýchnutí vyrazíme na cestu domov.

Cena: 340 €

Povinné vybavenie: ferratový set, prilba
Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento výstup je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 3x v horskej chate
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 3x ubytovanie (z toho 1x s raňajkami), služby medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu (mimo raňajok na horskej chate Triglavski dom), horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.


4 dni zážitkov a adrenalínu v Julských Alpách, 3 vrcholy, 3 nádherné via ferraty.

Náročnosť: Kondične a technicky náročné podujatie. Vyžadujú sa skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a skúsenosti s pohybom po via ferratách.

Termín: 16.8. - 20.8.2021
Minimálny počet účastníkov: 5
Maximálny počet účastníkov: 10
( v prípade nižšieho počtu klientov odporúčame osobnú kozultáciu )

Program
1. deň:
Príchod na miesto nášho ubytovania v ranných hodinách. Ubytovanie, v poobedňajších hodinách poldenná túra v okolí.

2. deň:
Výstup na Malu Mojstrovku (2333 m n.m.) Mala Mojstrovka je jeden z niekoľkých vrcholov Mojstroviek v horskej skupine Mangart – Jalovec. Je obľúbeným ferratovým vrcholom vďaka jednoduchému, relatívne krátkemu nástupu a fantastickému 360° výhľadu na najznámejšie vrcholy v tejto oblasti.
Odchod v ranných hodinách ( okolo 6.00) smer sedlo Vršíč. Odtiaľ nástup cez sedlo Vratca na via ferratu Hanzova pot. Ferrata Hanzova pot je náročnou cestou vedenou v severnej stene Malej Mojstrovky. Je však dostatočne dobre zaistená. Až na pár exponovanejších úsekov je cesta v priemere obtiažnosti B/C, no v žiadnom prípade netreba túto cestu podceniť. Je na nej viacero nezaistených exponovanejších úsekov, ktoré môžu zaskočiť a zrýchliť tep. Zostup normálkou späť do sedla Vršič.
Obtiažnosť: B/C, viacero nezaistených úsekov.
Predpokladaný čas túry: cca 7 - 8h (nástup cca 1h, výstup ferratou 3 - 3,5h, zostup normálkou 2,5 - 3h)
Prevýšenie: 720m

3. deň:
Výstup na Mangart (2679 m n.m.) Mangart je nádherná pyramída na slovinsko - talianskej hranici. Je to vrchol, ktorý je atraktívny nielen svojim vzhľadom, ale aj faktom, že je po Triglave a Škrlatici 3. najvyšším vrcholom Slovinska. My sa pokúsime o výstup via ferratou Slovinska pot.
Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 - 6.30) smer Mangartské sedlo. Deň začneme pekne "zhurta", pretože už len samotná cesta autom pod sedlo Mangart bude adrenalínovým zážitkom na niekoľko rokov. Zo sedla Mangart nástup pod via ferratu Slovinska pot. Zostup "normálkou" opäť do sedla Mangart.
Obtiažnosť: B, členitá, veľmi dobre zaistená via ferrata.
Predpokladaný čas túry: 5h (výstup cca 3h, zostup cca 2h)
Prevýšenie: 700m

4. deň:
Výstup na Kanin (2587 m n.m.) Prečo Kanin? Napadnú mi dve odpovede. Prvá, prozaickejšia - európske lyžiarske stredisko, ako z talianskej, tak zo slovinskej strany, s nádhernými scenériami. Druhá, srdiečková a dobrodružná - majestátny kolos na slovinsko - talianskej hranici. Je tak obrovský, že na nástup túry využijeme lanovku, ktorá nás za 30 min. vyvezie z výšky 470m do 2200 m n. m. Za týchto 30 min. sa ocitneme v úplne inej krajine. Z jeho vrcholu sa nám naskytne pohľad na talianske Lago di Fusine, na hrebeň majestátnych Poncí a na velikánov ako Jalovec a Triglav.
Odchod okolo 7.00 - 7.30 na prvú kabínkovú lanovku smer Kanin. Nástup pod výstupovú cestu zo Škrbiny pod Prestreljenikom, hrebeňová zaistená túra na vrchol Kaninu. Zostup značenou cestou okolo chaty Dom Petra Skalarja späť k lanovke.
Obtiažnosť: B, hrebeňová, dobre zaistená via ferrata, s ľahšími, nie exponovanými trošku lezeckými pasážami.
Predpokladaný čas túry: 7h (nástup cca 1h 15, výstup cca 3h - 3,5, zostup cca 2,5h)
Prevýšenie: 390m

5. deň:
Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše slovinské ferratové dobrodružstvo ukončíme. Vo večerných hodinách už budeme doma rozprávať zážitky svojim priateľom.

Cena: 340 €

Povinné vybavenie: ferratový set, prilba
Doporučené vybavenie: Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam ferratové rukavice, skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.
Ubytovanie: 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
Doprava: Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
Cena zahŕňa: 4x ubytovanie, služby medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.
Cena nezahŕňa: dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby
Poistenie: Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
Poznámka: Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.Rezervácia túr v Slovinsku

Close Menu