fbpx

Skialpinizmus

Skialpinizmus, skitouring, skialp,…to všetko sú názvy pre určite jeden z najkrajších zimných športov. Počet jeho fanúšikov rastie každým rokom priam geometricky. Niet sa čomu čudovať. Ísť na “pásoch” dolinou, zlyžovať sedlo, stáť na  vrchole s lyžami na nohách, to sú pocity, ktoré tým, ktorí to aspoň raz skúsili, určite netreba popisovať. A tým, ktorí to ešte neskúsili sa to vlastne ani popísať nedá. Musia to jednoducho zažiť. Fanúšikov tohto zimného športu je naozaj veľa. Od “zjazdovkárov (fitnessskialpinistov), cez “dolinárov”, až po tých, ktorí naozaj napĺňajú význam slova skialpinizmus.

Je to turistika na lyžiach, ktorá však má svoje špecifiká. Aby si ju človek naozaj naplno vychutnal, je nutné mať určité znalosti a zručnosti – ovládať lyže vo voľnom teréne a v rôznom type snehu, zvládnuť plánovanie túry, reálne posúdiť a vyhodnotiť stupeň lavínového nebezpečenstva, vyznať sa v predpovedi počasia, ovládať orientáciu v horskom teréne,… no skrátka, je toho viac čo potrebuje vedieť na to, aby sa z túry vrátil živý, zdravý a plný nádherných emócií.

Klasifikácia náročnosti: Prehľadnú jednoduchú stupnicu so 7 stupňami, ktoré dávajú lyžiarovi dobrý prehľad o náročnosti zjazdu ponúka Traynardova stupnica.

tabulecka