Vrchol s týmto milým, možno až romantickým názvom nájdete medzi Prešovom a Vranovom nad Topľou.

Šimonka

(1092 m n.m.) je najvyšším vrcholom Slanských vrchov, pohoria, ktoré sa ťahá severojužným smerom medzi Prešovom a hranicami s Maďarskom. Odkiaľ taký názov? Kedysi dávno, pradávno žil v oblasti Slanských vrchov (podľa pani spisovateľky Márie Kočanovej) muž, ktorý choval kráľovské sokoly. Volal sa Micz, alebo Mick a mal sedem synov - Šimona, Bokša, Tomáša, Dieneša, Detva, Juraja a Demetera. Z nich najmä Šimon bol vraj veľkým lovcom - sokoliarom a práve podľa neho pomenovali najvyšší vrch Slanských vrchov Šimonka.
Ďalšou zaujímavosťou tejto oblasti je chránený areál Dubníckych baní, kde sa v minulosti ťažil opál.
Naša cesta na vrchol Šimonky začala z miesta Temný les. Nech ten názov znie akokoľvek strašidelne, pohodlne sa dá k nemu dostať autom po ceste zo Zlatej Bane. Samozrejme výstupových trás na vrchol je viacero, no my sme vyznávači "direttissim" 😊 a preto naša trasa viedla z Temného lesa po zelenej značke do sedla Grimov laz a potom po žltej cez rázcestie Pod Šimonkou na vrchol. Sprievodcovia tvrdia, že táto trasa by nemala trvať viac ako 1h 40 min. a naozaj to aj toľko trvalo. Pekná pohodová túra bukovým lesom, ktorú určite zvládnu aj šikovné deti.

Trochu praktických informácií pre tých, ktorí by chceli stráviť príjemnú poldennú túru v Slanských vrchoch výstupom na Šimonku:

Začiatok túry: Temný les. Po ceste z Prešova, okolo nádrže Sigord prejdete dedinku Zlatá Baňa. Asi 2km po ceste,za dedinou je po ľavej strane turistický hríbik s odpočívadlo a prírodným parkoviskom, kde pohodlne zaparkujete.
Výstup: po zelenej žnačke do sedla Grimov laz, potom po žltej až na vrchol (cca 1h 40min.).
Zostup: tou istou trasou (cca 1h).
Možnosť občerstvenia: v sedle Grimov laz je síce studňa, ale neodvážil by som sa z nej piť. Vodu teda radšej so sebou. Na Sigorde si dáte dobré pivo.