fbpx
Roháčka (1028 m n.m.) kraľuje Čiernej hore. No nie tej na Balkáne, ale pohoriu, ktoré sa rozprestiera na hranici Prešovského a Košického kraja, nad Margecanmi, Klenovom a Kluknavou. Hoci za krásnymi výhľadmi musíte ísť trošku ďalej, Na Rozsypanú skalu, Roháčka a jej okolie vás prekvapí a určite aj nadchne krásnou turistikou v divokom hustom lese plnom naozaj všadeprítomných úžasných zvukov prírody.
Auto sme odstavili pri strelnici Klenov, na malej ploche vedľa cesty. Ráno sme tam boli prví, ale pri návrate tam už stáli ďalšie autá. Je to vraj celkom hojne navštevovaný vrchol. Ani sa nečudujem. Výhľad z Rozsypanej skaly je naozaj nádherný. Po modrej značke asi za 1 hodinu 10 minút sme už stáli na vrchole Roháčky. Vedeli sme, že z vrcholu nie je nijaký výhľad, preto sme pokračovali ďalej po modrej značke asi 10 min až na Rozsypanú skalu. Odtiaľ je totiž vidieť celú tú nádheru okolitého sveta.

Trochu praktických informácií:

Výstupová trasa: Na Roháčku sa dá vystúpiť z viacerých miest. Z Margecian po žltej značke, z Kluknavy po modrej značke, od strelnice pri Klenove tiež po                                   modrej značke. No najkratšia cesta vedie od strelnice.
Dĺžka trasy: okruh po modrej značke strelnica pri Klenove – sedlo Roháčka – Roháčka – Rozsypaná skala – sedlo Roháčka – strelnica cca 7,7 km.
Dĺžka okruhu: cca 2 hodiny
Prevýšenie okruhu: cca 455 m.
Parkovanie: strelnica pri Klenove. Asi 6km od Margecian v smere na Prešov je vedľa cesty malá odstavná plocha pre asi 5 áut.