fbpx

Musím sa priznať, že o Kozí Kameň (1255 m n.m.) som sa nikdy zvlášť nezaujímal. Napriek tomu že som v tejto oblasti vyrastal a pravidelne som okolo neho bicykloval. Vedel som iba jeho približný smer a vedel som, že „niekde tam je.“ V tomto prípade naozaj platilo, že som nepoznal svoj vlastný dvor. Aby som nezostal v hanbe, začal som sa o tento vrch viac zaujímať. Dozvedel som sa, že Kozí Kameň patrí k pohoriu Kozie chrbty, ktoré sa tiahne od Kráľovej Lehoty, po Jánovce pri Poprade, že leží v jeho hlavnom hrebeni medzi Svitom a Vikartovcami a že je najvyšším vrcholom v tomto pohorí.

Na Kozí Kameň existuje niekoľko výstupových ciest a sú dokonca dobre značené. Modrý chodník vedie zo Spišskej Teplice, zelený chodník vedie z Vikartoviec a z hotela Lopušná dolina a žltý chodník vedie zo záveru Lopušnej doliny doľava pozdĺž štrkovej cesty. Po chvíli sa táto žltá značka spája  so zelenou značkou. Chodníky z Vikartoviec a z Lopušnej doliny sa stretávajú v sedle Tabličky (1060 m) a pokračujú po modrej značke na vrchol.

Rozhodli sme sa ísť po zelenej značke z hotela v Lopušnej doline. S úsmevom a v rekreačnom tempe sa nám za 45 minút podarilo prísť do sedla Tabličky a odtiaľ, po modrej značke, sme boli o ďalších 30 – 40 minút na vrchole. Kniha Najvyššie vrcholy hovorí, že z Kozieho Kameňa nie je žiadny výhľad, takže som nečakal nič extra. Kniha je však z roku 2007 … chvála Bohu. Z vrcholu je všade úžasný výhľad. Na sever krásne Vysoké Tatry, na juh pôsobivá Kráľova Hoľa. A potom som prekvapene otvoril oči. Na východ Spišský hrad a Branisko a na západ Ďumbier, Chopok, horná prečerpávačka Čierny Váh a Choč.