Ďumbier (2043 m.n.m.) je najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier medzi Krúpovou hoľou a Králičkou. Je veľmi obľúbený, pretože je ľahko prístupný a z jeho vrcholu je nádherný výhľad na hory stredného a severného Slovenska. Ďumbier dostal meno po rastline, ktorá sa používa nielen v ľudovej medicíne, ale aj v gastronómii.

Na Ďumbier existuje niekoľko výstupových trás. Môžete ísť z Demänovskej doliny, z Čertovice, z Mýta pod Ďumbierom, z Trangošky alebo z Vyšnej Boce.

Je 8.00 a my stojíme s lyžami na parkovisku Lúčky v Demänovskej doline. Parkovisko nie je skoro vôbec obsadené, nič nenasvedčuje tomu, že o chvíľu tam bude lyžiarov ako maku. Náš cieľ je dnes jasný. Po zjazdovke cez Lukovú na Chopok a odtiaľ po hrebeni na Ďumbier. Po dvoch a štvrť hodinách odpočívame v Kamennej chate, sledujeme ľudí lyžujúcich sa na stále preplnenejšej zjazdovke a pýtame sa: „Stojí to za 40 eur na deň?“ V mojich spomienkach sa vrátim len o dva mesiace späť do svetového Bormia a porovnávam … škoda reči. Našťastie táto strmá časť stúpania skončila a nás čaká príjemný hrebeň cez Demänovské a Krúpovo sedlo na Ďumbier. Úžasné počasie a výhľady ako z pohľadnice. Čo viac si môže človek „nášho“ typu priať? V tom okamihu mi nevadilo ani to, že sa nás na vrchole stretlo asi päťdesiat. Cesta dole bola len odmenou za „utrpenie“, ktorým sme prešli. Ale môžem sa len usmiať nad slovom utrpenie. Pretože pre ľudí, ktorí milujú hory, je tento druh utrpenia, len potešenie a radosť.