Čínsky výskumný tím vystúpil na Mount Everest aby premeral jeho ozajstnú výšku

Podľa čínskych meraní, výška Mt. Everestu je 8844.43 metra, čo je o 4 metre menej ako nepálske výpočty, informovali štátne médiá.

Peking: Čínsky výskumný tím v stredu, 27.5.2020, dosiahol Mount Everest cez Tibet aby znova odmeral presnú výšku najvyššej hory sveta

Podľa Čínskych meraní, výška Everestu je 8844.43, čo je o 4 metre menej ako nepálske meranie, informovali štátne médiá.

1. mája, Čína, ktorá sa líši od Nepálu výškou Everestu, začala nové meranie o presnej výške najvyššej hory sveta. 

Táto udalosť poznačila rozhodujúci krok v čínskej misii premerania výšky najvyššej hory sveta. Vedci veria, že zlepší ľudské vedomosti o prírode a pomôžu zvýšiť vedecký rozvoj. Informovala o tom štátna spravodajská agentúra Xinhua. 

Po výstupe, členovia tímu začali budovanie výskumného merača na snehom pokrytým vrcholom, ktorý meria plochu menšiu ako 20 metrov štvorcových, hovorí správa.

Čínski výskumníci vykonali 6 testov vedeckých výskumov Mt. Everestu, a prezradili nadmorskú výšku štítu dvakrát, v roku 1975 a 2005, ktorá bola 8848.13, respektíve 8844.43, informoval tím.

V tibetskom jazyku je Mount Everest známy ako Mount Qomolangma.

„Zmeny Mount Qomolangma majú kľúčový význam pre globálne štúdie geológie a ekológie a majú zásadný vplyv na životy ľudí“, hovorí Chen Gang, minister prírodných zdrojov.

Mount Everest sa nachádza v kolíznej a kompresnej zóne na hranici indickej dosky a eurázijskej dosky, kde je veľmi aktívny pohyb v zemskej kôre.

„Presné meranie výšky Mount Qomolangma je užitočné pre štúdium výškových zmien na tektonických doskách Himalájí a Qinghai-Tibet,“ uviedol Gao Dengyi, atmosférický fyzik s Čínskou akadémiou vied.

Členovia tímu zostali na vrchole dve a pol hodiny, čo je nový rekord pre čínskych horolezcov.

Čína a Nepál vyriešili svoj hraničný spor v roku 1961 hraničnou čiarou prechádzajúcou cez vrchol Mount Everestu.

Tibetskú stranu Mount Everestu údajne používa stále viac a viac medzinárodných lezcov, keďže Čína zlepšila infraštruktúru v porovnaní s Nepálom.

Čína, ktorá uzavrela národný park Qomolangma v Tibetskom autonómnom regióne juhozápadnej Číny, ako preventívne opatrenie po vypuknutí koronavírusu ho znovu otvorila 1. mája, čo sa zhoduje so sviatkami v máji.
Nepál uzavrel všetky svoje himalájske vrcholy vrátane Mount Everestu v marci kvôli vypuknutiu koronavírusu.

Čínska technologická firma Huawei spolupracuje s China Mobile na výstavbe dvoch 5G staníc na Mount Everest.

Očakáva sa, že stanice pokryjú vrchol hory. Tieto dve inštalácie budú najvyššími pozemnými základňovými stanicami 5G na svete, informovala spoločnosť Global Times 1. mája.

„Bod s výškou 6 500 metrov bude pravdepodobne najvyšším miestom, na ktorom je Huawei schopný postaviť 5G stanicu, ale je potrebné otestovať, či sa signál môže rozšíriť až na vrchol 8 848 metrov. Snažíme sa aby sa to stalo.“, povedal Zhang Bo, projektový manažér Huawei.

 

Originálny článok: https://www.ndtv.com/world-news/chinese-survey-team-summits-mount-everest-to-remeasure-its-exact-height-2236302

Preklad: Šimon Neumeister